Indispensable in professional marine energy systems. It prevents electrolytic corrosion and above all serves as a device to guarantee a safe electric system. Toroidal wound technology for quietness and high efficiency. Soft start circuitry will ensure that the shore circuit breaker will not trip when plugged in.
| Length | 218.0 mm |
| Width | 258.0 mm |
| Height | 362.0 mm |
| Weight | 24.0 kg |
| Country of origin | India |
| Voltage group | AC/AC |
| Input / Output voltage | 230/230 |
| Insulated / Non-insulated | Insulated |
| Power (Watts) | 3600.0 W |

