TheMulti RS Solar 48/6000 is a 48V 6kVA Inverter/Charger with 450VDC 4kWp PV input.
Thanksto high frequency technology and a new design this powerful inverter weighsonly 11kg. In addition to this it has an excellent efficiency, low standbypower, and a very quiet operation.
The display reads battery, inverterand solar parameters. The same parameters can be accessed with a smartphone orother Bluetooth enabled device, using the VictronConnect app.
| Length | 125.0 mm |
| Width | 440.0 mm |
| Height | 425.0 mm |
| Weight | 12.0 kg |
| Country of origin | India |
| Voltage group | DC/AC |
| Input / Output voltage | 48/230 |
| Power (VA) | 6000.0 VA |

