High efficiency
Using synchronous rectification, full load efficiency exceeds 95%.
Using synchronous rectification, full load efficiency exceeds 95%.
IP43 protection
When installed with the screw terminals oriented downwards.
Screw terminals
No special tools needed for installation.
| Length | 37.0 mm |
| Width | 94.0 mm |
| Height | 73.0 mm |
| Weight | 0.2 kg |
| Country of origin | India |
| Voltage group | DC/DC |
| Input / Output voltage | 24/12 |
| Insulated / Non-insulated | Non-insulated |
| Power (Watts) | 120.0 W |
| Capacity (Ah) | 5 Ah |

