Similar to the MultiPlus-II, the Quattro-II is also a combined inverter and charger. Additionally it can accept two AC inputs and automatically connect to the active source. Its many features include a true sine wave inverter, adaptive charging, hybrid PowerAssist technology plus multiple system integration features such as three or split phase operation and parallel operation.
| Length | 149.0 mm |
| Width | 330.0 mm |
| Height | 607.0 mm |
| Weight | 30.0 kg |
| Country of origin | India |
| Voltage group | DC/AC |
| Input / Output voltage | 24/230 |
| Power (VA) | 5000.0 VA |

