The MultiPlus, as the name suggests, is a combined inverter and charger in one elegant package. Its many features include a true sine wave inverter, adaptive charging, hybrid PowerAssist technology, plus multiple system integration features.
New model: MultiPlus 20k
| Length | 125.0 mm |
| Width | 255.0 mm |
| Height | 520.0 mm |
| Weight | 14.3 kg |
| Country of origin | India |
| Voltage group | DC/AC |
| Input / Output voltage | 24/230 |
| Power (VA) | 2000.0 VA |

