Completely encapsulated: waterproof, shockproof and ignition protected
Water, oil or dirt will not damage the Orion IP67 DC-DC Converter. The casing is made of cast aluminium and the electronics are moulded in resin.
Available in 5 models
Orion IP67 24/12-5
Orion IP67 24/12-10
Orion IP67 24/12-20
Orion IP67 24/12-100
Orion IP67 12/24-50
| Length | 20.0 mm |
| Width | 43.0 mm |
| Height | 25.0 mm |
| Weight | 0.1 kg |
| Country of origin | Kina |
| Voltage group | DC/DC |
| Input / Output voltage | 24/12 |
| Insulated / Non-insulated | Non-insulated |
| Power (Watts) | 60.0 W |

