Inverters allow you to power domestic equipment - requiring 230V/120V AC - using 'leisure' or 'automotive' batteries rated at 12V, 24V or 48V DC.
| Length | 275.0 mm |
| Width | 172.0 mm |
| Height | 86.0 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Country of origin | India |
| Voltage group | DC/AC |
| Input / Output voltage | 48/230 |
| Power (VA) | 500.0 VA |

