The new style MultiPlus is set to replace the earlier MultiPlus Compact range. It is a powerful true sine wave inverter, a sophisticated battery charger that features adaptive charge technology and a high-speed AC transfer switch in a single compact enclosure.
| Length | 110.0 mm |
| Width | 214.0 mm |
| Height | 375.0 mm |
| Weight | 11.4 kg |
| Country of origin | Kina |
| Voltage group | DC/AC |
| Input / Output voltage | 24/230 |
| Power (VA) | 1200.0 VA |

