The MultiPlus, as the name suggests, is a combined inverter and charger in one elegant package. Its many features include a true sine wave inverter, adaptive charging, hybrid PowerAssist technology, plus multiple system integration features.
New model: MultiPlus 20k
| Length | 218.0 mm |
| Width | 258.0 mm |
| Height | 362.0 mm |
| Weight | 18.85 kg |
| Country of origin | India |
| Voltage group | DC/AC |
| Input / Output voltage | 12/230 |
| Power (VA) | 3000.0 VA |

