The isolated 110V Orion DC-DC Converters are designed to convert a 110V DC input (range: 60 to 140V) to a stable 12.5V or 24V DC output at 360W.
It has built-in protections against short circuits, overheating, reverse polarity and overvoltage.
| Length | 160.0 mm |
| Width | 163.0 mm |
| Height | 64.0 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Country of origin | India |
| Voltage group | DC/DC |
| Input / Output voltage | 110/24 |
| Insulated / Non-insulated | Insulated |
| Power (Watts) | 360.0 W |

